Loading...

نخستین جشنواره احیا لباس های سیستانی و بلوچستان برگزار شد

نخستین جشنواره احیا لباس های سیستانی و بلوچستان برگزار شد

نخستین جشنواره یک روزه لباس های سنتی ایران با عنوان احیا لباس های سیستانی و بلوچستانی با حضور استاندار و شماری از مسوولان استانی در سرسرای ششم مرداد مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره یک زاهدان برگزار شد.

علی اوسط هاشمیˈ روز پنجشنبه در نخستین جشنواره لباس های سنتی ایران و احیا لباس های بومی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه لباس بلوچ نماد فرهنگ غنی ایرانی است افزود: لازمه تغییر نگاه به لباس بلوچ این است که هنرمندان عرصه سینمایی و تئاتر در تولیدات خود به زیبایی اصالت این پوشش را بر اساس فرهنگ غنی ایرانی معرفی کنند.
برپایی جشنواره هایی با موضوع ˈاحیا لباس های سنتی نماد هر قومˈ فرصت مناسبی برای معرفی هویت، ملیت، نشان و برجستگی فرهنگ غنی اقوام کثیر ایرانی ساکن در نقاط مختلف جغرافیای وسیع ایران زمین است.
وی با بیان اینکه هنر ایرانی همواره زبانزد عام و خاص است گفت: باید با تکیه بر هنر، قابلیت، خلاقیت و نوآوری فرهنگ قومیت های مختلف ایرانی، لباس هایی منطبق با توصیه های دینی و اسلامی، اصول شرع و شایستگی انسانی همراه با ذائقه امروز مردم طراحی و تولید کرد.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در مقطعی از دهه های گذشته با توجه به اینکه دانایی عمیق عمومی مانع رسیدن حاکمان وقت به اهدافشان بوده است از شکوفایی استعدادهای ایرانی جلوگیری کردند و گرد و غبار بر بلوغ مردمان این سرزمین سایه افکند.
هاشمی ادامه داد: انقلاب اسلامی با غبارزدایی از بلوغ مردم ایران مجددا زمینه شکوفایی استعدادهای اقوام مختلف این آب و خاک را فراهم کرد و امروزه با تکیه بر توانمندی های نیروهای داخلی در مسیر علم و دانش قرار داریم.
وی گفت: برای تولید لباس های بر گرفته از اقوام ایرانی مورد پسند تمام سنین و ورود این پوشاک به بازارهای داخلی و خارجی نیازمند شناخت روان انسان ها هستیم.
وی با بیان اینکه امروزه با کمال تاسف بیشتر البسه با کیفیت تولیدی در ایران با مارک های معروف خارجی عرضه می شود افزود: برای تغییر این نگاه باید باور مردم را با اعتماد به کیفیت تولیدات داخلی توام با دقت در طراحی و مدل های متنوع همراه سازیم زیرا در صورت نبود اعتماد سازی رویه چرخه تولید البسه ایرانی با مارک خارجی همانند سابق خواهد بود.
همچنین رئیس کانون انجمن های صنفی آموزشگاههای آزاد سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه در حاشیه این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت: 40 نفر از نخستین دانشجویان رشته تازه تاسیس طراحی دوخت و لباس دانشگاه علمی کاربردی واحد فنی و حرفه ای زاهدان با 80 اثر شامل لباس های سنتی زنان استان و اقوام مختلف ایرانی در این جشنواره شرکت کردند.
ˈفریبا شه بخشˈ افزود: این دانشجویان برای ژوژمان پایان درس خود تصمیم گرفتند این جشنواره را با ارائه 60 اثر از لباس اقوام سیستانی و بلوچستانی و 20 اثر از دیگر اقوام ایرانی اجرا کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه لباس های محلی سیستانی به دلیل گشادی، جنس و سنگینی تقریبا از مد رفته است و از دیرباز تاکنون دیگر جوانان سیستانی رغبتی برای پوشیدن این لباس ها ندارند تصمیم بر این شد اولویت این جشنواره احیای البسه زنان منطقه شمال استان باشد.
وی گفت: دانشجویان با هدف ترغیب جوانان به استفاده از لباس های محلی سیستان و بلوچستان تزئینات منطبق با متد روز مورد پسند نسل امروز را بر روی البسه بانوان اقوام استان طراحی کردند و در این جشنواره در معرض دید قرار دادند.
رییس انجمن طراحی دوخت شهرستان زاهدان افزود: در نظر داریم از میان بهترین لباس های طراحی شده بر اساس پوشش اقوام سیستانی و بلوچستانی ارائه شده در جشنواره ژورنال استانی تهیه کنیم و در مرحله بعد در صورت فراهم بودن شرایط به تولید انبوه برسانیم.


ارسال نظر

(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی